Mariusz Zielke – "Wyrok"

Opis:
Dziennikarz Jakub Zimny ujawnia podejrzane transakcje Andreasa Holdnera, światowej sławy maklera działającego w Polsce. Nie przeczuwa, że uruchomi tym samym lawinę wydarzeń prowadzących do prawdziwego dziennikarskiego tematu życia: wielkiej afery finansowej, ze zorganizowaną przestępczością w tle, zabójstwami i korupcją na szczytach władzy. Zimny wejdzie w konflikt z wpływowym biznesmenem i znajdzie się na celowniku zawodowego zabójcy. W tym samym czasie w Krakowie ginie księgowa renomowanego domu maklerskiego, a zbrodnię upozorowano na wzór znanego przed laty seryjnego mordercy Karola Kota…

Moja ocena: 9/10

Co by nie powiedzieć o „Wyroku” jest to książka bardzo wciągająca. Trochę kłopotów może sprawić zrozumienie wszystkich zależności , które są opisane, jeśli jest się laikiem w sprawach finansów. Ale jak wiadomo nie każdy musi znać się na wszystkim. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi – o pieniądze. 🙂 I walkę o ich zdobycie i posiadanie. Mamy tu nie tylko intrygi i zabójstwo, ale całą sieć powiązań, przyczyn i skutków. Pieniądze wpływają tu nie tylko na władzę państwową, aparat biurokratyczny ale także na wolność słowa.

Książka została podzielona na 4 części o dużo mówiących tytułach: „Pieniądz”, „Demony”, „Władza” i „Wojna”. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie na początku każdego rozdziału cytatów, które odnoszą się bezpośrednio do tekstu i doskonale się z nim komponują.

Można znaleźć tu całe spectrum różnorodnych postaci, hołdujących wielu postawom moralnym i o złożonych charakterach. A bohater Jakub Zimny,  po poznaniu biografii autora, jest bardzo na nim wzorowany.

Książka w mojej ocenie godna polecenia, wprowadza w inny świat. Choć jest to część ukryta w naszym świecie.

***

Kolejna muzyczna inspiracja:

Delain – „Collars and suits”

„Here’s to the collars and suits  – To do kołnierzy i garniturów
And the things they say – i rzeczy, które oni mówią
Gotta bring something better – musisz przynieść coś lepszego
To the table to tempt me”– do stołu, żeby mnie skusić

Jedna uwaga do wpisu “Mariusz Zielke – "Wyrok"

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.