John Grisham – "Wezwanie"

Słowo wezwanie brzmi bardzo serio. Ma w sobie coś z różnie rozumianej doniosłości i powagi. Wskazuje, że mamy do czynienia z czymś ważnym, obok czego nie możemy przejść obojętnie. Nie jest to prośba, zaproszenie a władcze polecenie, nie znoszące sprzeciwu. Nic więc dziwnego, że takiego sformułowania użyto w przypadku apodyktycznego, emerytowanego Sędziego, który postanowił się spotkać ze swoimi synami. Praca w wymiarze sprawiedliwości wyraźnie oddziałuje na życie rodzinne takich osób.

Opis:
Profesor prawa na uniwersytecie w Wirginii Ray Atlee i jego brat – pijak i ćpun – zostają wezwani przez umierającego ojca. Legendarny Sędzia jest ciężko chory i chce przekazać swoją ostatnią wolę. Ale nie zdąży. Kiedy Ray przyjeżdża do domu, Atlee senior już nie żyje. Pozostawia testament, w którym podzielił rozpadający się dom, zniszczone meble, stary samochód, książki i sześć tysięcy dolarów równo pomiędzy synów. Tylko dlaczego nie wspomniał ani słowem o trzech milionach dolarów w gotówce, które Ray znajduje w jego gabinecie…?
Profesora czeka najtrudniejsza i najniebezpieczniejsza rozprawa życia. Tym razem poza salą sądową. Rozprawa z własną przeszłością, uczuciami i sumieniem. I jeszcze jednym nieoczekiwanym, groźnym przeciwnikiem…
***
Moja ocena: 7/10
W powieści tej trafiamy w środek sędziowsko-prawniczego świata. Głównym motywem książki są bezsprzecznie pieniądze, które okazują się utrapieniem i przyczyną wielu nieszczęść głównych bohaterów. Motyw ten przewija się w różnych kontekstach, lecz więcej z nich jest wyraźnie negatywna.
Budzą one chciwość, z zapędami nawet do psychozy. Popychają do niecnych uczynków, jak kłamstwa i oszustwa, po próby kradzieży. Stają się najbardziej ważne zwłaszcza w kontekście hipotetycznej ich utraty. Pozwalają snuć wizje innego życia, lecz jest ono budowane na niestabilnym gruncie. Czasem mogą stać się w ostateczności przyczyną utraty życia, lecz wcześniej prowadzą one do utraty kontroli nad życiem i ciągłym poczuciem niepewności (jeśli pochodzą one z „nielegalnego źródła”).
Ciekawe jest tutaj spojrzenie na myślenie człowieka w kontekście zepsucia. Rozumiem przez to poruszane w książce tłumaczenie się z ukrywania pieniędzy, jako próby uchronienia drugiej osoby przed zepsuciem moralnym. Na szali zostały przeciwstawione używki a hazard. Jakby nie patrzeć oba te poglądy były słuszne, by uchronić kogoś przed stoczeniem się. Jednak jest to ingerencja w życie drugiego człowieka, kiedy ktoś inny podług swoich racji i myślenia, decyduje za niego. Pytanie czy ma do tego prawo czy nie? I jeśli tak, kto mu takie prawo dał. Łatwe byłoby to do zrozumienia gdyby jedna ze stron była krystalicznie czysta i sprawiedliwa. A jak ocenić gdy obie strony mają swoje za uszami? Kto w takim przypadku ma większą rację?
W opozycji pojawia się pozytywny aspekt posiadania, czyli altruizm i dobroczynność. Jest to nikłe światełko dobra ukazane w książce. Jednak nawet i to ma swój negatywny aspekt, który obrazuje poniższy cytat:
„Ten cudowny starzec, który dał tyle innym, nie miał czasu dla własnej rodziny.”
Jeśli ktoś szuka lekkiego dreszczyku z pieniędzmi i intrygami w tle, myślę, że jest to książka dla niego.

3 uwagi do wpisu “John Grisham – "Wezwanie"

  1. Za dużo książek Grishama czytałam, by akurat tę dobrze ocenić. Ten dreszczyk emocji to tak lekki, że mocno trzeba się skupić, żeby go wyczuć. Trochę się domyślałam, kto jest tym groźnym przeciwnikiem… ale tak naprawdę mało mnie to obchodziło. Gdyby nie fakt, że to audiobook, których z zasady wysłuchuję do końca, to chyba w połowie lektury rzuciłabym okiem na zakończenie i dała sobie spokój.

      1. No to masz szczęście. Nie ma to jak rozpoczynać od najlepszych dzieł autora – potem to już się wszystko gorsze wydaje. A tak… to jeszcze sporo dobrego przed Tobą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.