Mats Strandberg, Sara B. Elfgren – „Ogień”

S: Engelsfors, T:2

Ogień możemy brać dosłownie, jako siłę która może zniszczyć wszystko na swojej drodze. Ale może on oznaczać także wszystkie wielkie uczucia, w tym miłość, które potrafią zapłonąć w każdym człowieku.

Opis:

Druga część bestsellerowego thrillera „Krąg” – historii sześciu nastoletnich czarownic z mrocznego miasteczka Engelfors.

Wybrańcy rozpoczynają drugi rok nauki w gimnazjum. Wakacje upłynęły im na pełnym napięcia oczekiwaniu na kolejny ruch demonów. Lecz teraz ku ich zdziwieniu zagrożenie nadchodzi z najmniej spodziewanej strony. Stopniowo staje się oczywiste, że w Engelfors dzieje się coś bardzo złego. Przeszłość splata się z teraźniejszością. Żywi spotykają umarłych. Krąg Wybrańców coraz bardziej się zacieśnia…

http://www.czarnaowca.pl/literatura_dla_mlodziezy/ogien,p155739311

Moja ocena: 8/10

Książka interesująca i trzymająca w napięciu. Co można stwierdzić na pewno – nie można się przy niej nudzić. Oscyluje wokół „mrocznych” tematów i całkiem zgrabnie to wychodzi. Nie ma się odczucia, że robione jest tu coś na siłę. Jeśli ma dziać się źle, ktoś ma umrzeć, to tak się dzieje. Nie ma irracjonalnych i często niewytłumaczalnie pospolitych zwrotów akcji, w których na pewno Ci dobrzy w danym miejscu „wygrywają”. Wręcz przeciwnie. Często okazuje się, że żeby coś zyskać trzeba niekiedy wiele zaryzykować lub nawet poświęcić. Jeśli pewne kwestie się rozwiązują, dowiadujemy się tak właściwie, że jednak nie do końca.

Postacie rozwijają się i tak jak w poprzednim tomie są bardzo mocno rozbudowane. Patrzymy na fabułę z różnych perspektyw, jest to niejako psychologiczna zabawa autorów z czytelnikiem. Każda postać jest inna i do każdej trzeba podchodzić inaczej, ale reprezentują one w sobie zestawienie typów ludzkich, które nas otaczają. Z każdą postacią można by się jakoś utożsamić.

W wielu momentach autorzy zderzają poglądy, w których ludzie patrzą na świat rozróżniając tylko białe i czarne, ale także tych którzy dopuszczają „szarości”.

Dlatego teraz wie, że przypominać sobie o jasnych stronach życia to jedno, a udawać, że te ciemne nie istnieją, to całkiem co innego.

Wraz z rozwojem akcji, bohaterowie przeżywają różnego rodzaju sytuacje i związane z nimi uczucia. Co ciekawe, pomijając watek fantastyczny i tutaj główne bohaterki mają zwykle „pod górkę”.

Nigdy więcej nie zwiąże się z kimś, kogo cały czas będzie chciała zmieniać. Pragnie kogoś, kto będzie ją szanował, inspirował i rozumiał, nie zgadzając się przy tym na wszystko. To powinien być ktoś, kto będzie dla niej wyzwaniem i sprawi, że ona sama będzie dla siebie wyzwaniem. Pragnie kogoś, z kim można się śmiać, płakać i wspólnie odkrywać świat.

Książka utrzymuje dreszczyk emocji, bawiąc się z czytelnikiem odrobiną psychologii, a tak właściwie wyprowadzając go w pole (zwłaszcza gdy już się myśli że powiązało się wszystkie fakty). Jeśli szuka się czegoś odrobinę mocniejszego to jest to dobra propozycja.

***

Znalazłam bardzo interesujący filmik fanowski do świeżutkiej piosenki, która bardzo skojarzyła mi się z książką. W klipie tym zawarto wiele scen z różnych filmów o czarownicach.

Within Temptation – „Let us burn” (Hydra 2014)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.