Lauren Oliver – "Delirium"

S: Delirium, T:1

„Mówiłam, że bez miłości nie byłoby też nienawiści, a bez nienawiści nie ma przemocy. To nie nienawiść jest najbardziej niebezpieczna (…) ale obojętność.”

Opis:

„Mówili, że bez miłości będę szczęśliwa.
Mówili, że lekarstwo na miłość sprawi, że będę bezpieczna.
I zawsze im wierzyłam.
Do dziś.
Teraz wszystko się zmieniło.
Teraz wolę zachorować i kochać choćby przez ułamek sekundy, niż żyć setki lat w kłamstwie”.


Dawniej wierzono, że miłość jest najważniejszą rzeczą pod słońcem.
W imię miłości ludzie byli w stanie zrobić wszystko, kłamać, a nawet zabić.
Potem wynaleziono lekarstwo na miłość.
Czy gdyby miłość była chorobą, chciałbyś się wyleczyć?

http://otwarte.eu/books/delirium/

Moja ocena: 8/10

Ciekawa historia o dorastaniu, walce o własny wybór i o szczęście. Promyk słońca w smutnym świecie. Świat bez gwałtownych uczuć jak się dowiadujemy mógłby istnieć lecz byłby to świat ubogi. Ludzie pozbyli się emocji by nie cierpieć. Pozwolili by ktoś za nich zaplanował i zorganizował całe ich życie, dając im jedynie ograniczony wybór. Tym sposobem sami pozbawili się szczęścia. Co prawda wiążą je z bezpieczeństwem i dla siebie samych są szczęśliwi, ale patrząc szerzej to społeczeństwo stało się niekompletne, w wielu wymiarach upośledzone. W obawie przed negatywnymi emocjami, pozbawili się swobody i tego co pozytywne. Wybieranie tego co jest pośrodku, zwykle jest najlepszym wyjściem z sytuacji. Do oceny jednak dalej potrzebne są skrajności. W najgorszej sytuacji są tutaj dzieci, które nie mogą liczyć na ciepło, zabawy i tych wszystkich małych rzeczy, które mogłyby dzielić z rodzicami, gdyby nie byli oni tacy obojętni. W tym wypadku dorosłych można by porównać do robotów. One też robią co im się każe i są tak samo pozbawione uczuć. Pod tym względem byłam jednocześnie zła i smutna czytając książkę, a wszelkie przejawy „buntu” przyjmowałam z radością. Tym samym książka jest pełna emocji, bo je wywołuje 🙂 Na pewno sięgnę po kolejną część.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.