Shirley Jackson – "Loteria"

– They do say, – Mr. Adams said to Old Man Warner, who stood next to him – that over in the north village they’re talking of giving up lottery. – Old Man Warner snorted.
– Pack of crazy fools. – He said.

Loteria to gra, która kojarzy nam się zazwyczaj z jakimiś parkami rozrywki, jeżdżącymi z miejsca na miejsce wesołymi miasteczkami lub innymi okolicznościowymi wydarzeniami rozrywkowymi o radosnym zabarwieniu. Bez trudu można sobie wyobrazić gwar rozmów, zapach dobrego jedzenia czy podniecenia wywoływanego wizją kolejnych atrakcji. W tym kanonie znajduje się loteria i związane z nią nagrody. Co można wygrać w „Loterii” Shirley Jackson?

Opis:

Shirley Jackson’s The Lottery is a memorable and terrifying masterpiece, fueled by a tension that creeps up on you slowly without any clear indication of why. This is just a townful of people, after all, choosing their numbers for the annual lottery. What’s there to be scared of?

https://www.goodreads.com/book/show/6219656-the-lottery

Moja ocena: 9/10

Zainspirowana środowym cyklem na Wielkim Buku, mam kilka historii, które chciałam i chcę sobie przeczytać. Jednym z nich była „Loteria”. Pani Shirley w tej krótkiej formie zupełnie zmieniła moje wyobrażenie o loteriach ogółem.

Akcja dzieje się w małomiasteczkowej rzeczywistości. Wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą. Najważniejszą rzeczą zarówno dominującą, jak i determinującą ich zachowania jest tradycja. Nieodłącznym elementem tej tradycji jest właśnie organizowanie loterii.

Udział muszą brać w niej wszyscy członkowie społeczności. Czy muszą? Jakby nie patrzeć MUSZĄ, bo tak każe tradycja. Jednak obserwując stosunek tych ludzi na temat doniesień o zaniechaniu organizowania loterii w innych miejscowościach. Uznając tamtych ludzi za głupców, a sam fakt za rodzaj zacofania. Można dojść do wniosku, że mieszkańcy CHCĄ brać udział w loterii i tak rzeczywiście jest. Wszyscy bez wyjątku stawiają się w odpowiednim miejscu o ustalonej godzinie. Przygotowania powoli się rozpoczynają a po zgromadzonej społeczności widać coraz większą ekscytację. Wszyscy czekają na to co się stanie.

Stwierdziłam, że autorka zmieniła moje postrzeganie loterii. To prawda. Loteria kojarzy nam się zazwyczaj z wygraną. W tym wypadku jest poniekąd całkowicie odwrotnie. Wytypowana osoba nie wygrywa. Za to można powiedzieć że wygrywa społeczność, która może dać ujście wszystkim swoim emocjom.

W porównaniu do powolnego i stonowanego rozwoju akcji, zakończenie mnie po prostu zaskoczyło. Na myśl przyszło mi wspomnienie formułki ze znanego starego programu telewizyjnego: … jesteś najsłabszym ogniwem 😉

Polecam! Krótkie to szybko idzie 😉

13 uwag do wpisu “Shirley Jackson – "Loteria"

  1. Nie wiem, nie czuję mięty do tej książki i chyba nie będzie mi z nią po drodze.
    W zdaniu „Czy muszą? Jakby nie patrzeć MUSZĄ, bo tak karze tradycja.” Karze od kary czy kazania 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.