Edgar Allan Poe – "Zagłada domu Usherów"

„Wszakże wysiłki moje były nadaremne, niepokonany strach przeniknął stopniowo całą moją istotę, i wreszcie trwoga bezimienna, istna zmora przytłoczyła mi piersi.”

XIX-wieczny utwór z nurtu czarnego romantyzmu, który przyniósł mi nie tylko czystą rozrywkę z czytania, ale rozbawił mnie w takim samym stopniu jak próbował przestraszyć. „Próbował” to czasami dobre określenie dla znacznie starszych tekstów. Na swoją epokę były przerażające i działały na emocje. Dziś już nie zawsze … lub przynajmniej nie w takim stopniu.

Opis:

Zagłada domu Usherów to najbardziej znana nowela Poe. Ta przepełniona elementami makabrycznymi historia, jest postrzegana jako arcydzieło amerykańskiej literatury gotyckiej. Podobnie jak w wielu innych książkach Poe, także w tym wypadku autor zapożycza wiele z powieści gotyckiej. G. R. Thomson pisał we wstępie do Great Short Works of Edgar Allan Poe, że dzieło dawno zostało okrzyknięte arcydziełem gotyckiego horroru, jest nim również w odniesieniu do dramatycznej ironii i symbolizmu strukturalnego. (Wikipedia)

Można znaleźć na:

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/zaglada-domu-usherow/

Moja ocena: Bardzo dobra (****)

+ atmosfera

+ język i styl związane z epoką

***

Już jakiś czas temu (dawno, dawno temu… ) postanowiłam przeczytać coś tego autora, ale jakoś to odkładałam na potem, na później, aż w końcu wyleciało mi to z głowy. Jednak tak jak w przypadku wielu innych krótkich tekstów, zostałam zainspirowana przez „Bezsenne Środy” na Wielkim Buku. Można znaleźć wersje tych tekstów za darmo w internecie ale byłam chyba zbyt leniwa by nadrobić. Jednak w końcu jest.

O treści trzeba powiedzieć, że idealnie wpisuje się w romantyczną wizję. Mamy więc kwiecisty język z dawnym słownictwem i metaforami, co tworzy atmosferę. Architektura zwykle wplatana jako ważniejszy element w tego typu utworach, wychodzi w tym przypadku na plan pierwszy. Nie każdy jednak musi lubić taki romantyzm i tajemniczość w horrorze. Tym samym polecam ją tym, których powieści gotyckie interesują. Ostrzegam jednak, że jeśli ktoś nie lubi języka pełnego starych słów (co dla mnie samo w sobie jest plusem) czy metafor, z których czasem wręcz się śmiałam, bo naprawdę są nie tylko rozbudowane ale wręcz skrajnie poetyckie, to ta pozycja może nie spełnić jego oczekiwań.

Mówię, ponad siły, ponieważ tego smutku nie koiło zgoła najmniejsze źdźbło owego nastroju, któremu istota poezji nadaje niemal barwy rozkoszy, a który zazwyczaj ogarnia duszę wobec najposępniejszych widoków spustoszenia i zgrozy.

Mimo tego, polecam spróbować…bo warto czytać 🙂

***

Odwołania do książek:

Jean-Baptiste-Louis Gresset – „Vert-Vert”

Jean-Baptiste-Louis Gresset – “Kartuzjo”

Niccolò Machiavelli – „Belphegor”

Emanuel Swedenborg – „Cuda nie biosów i piekieł”

Nicholas Klimm Holberg – „Podróż podziemna”

Robert Fludd, Jan d’Indagine, De la Chambre – „Chiromancja”

Ludwig Tieck – „Odjazd w błękitność”

Tomaso Campanella – „Miasto słońca”

Nicolas Eymeric – „Directorium Inquisitorum”

Pomponiusz Mela – „De situ orbis”

8 uwag do wpisu “Edgar Allan Poe – "Zagłada domu Usherów"

  1. Niestety, Poe nie jest dla mnie. Przeczytałam „Zagładę domu Usherow”, ale kompletnie nie pamiętam o czym była, bo w trakcie czytania, myśli uciekały mi wszędzie, tylko nie do utworu. Chyba podaruje sobie kolejne próby. Przynajmniej na razie.

  2. O! A kilka dni temu akurat odebrałam tomik z jego opowiadaniami, dzisiaj jestem po pierwszym także do „Zagłady domu Usherów” droga daleka, ale na pewno nie będę zawiedziona 🙂 + Wydaje mi się, że widziałam kiedyś film o tym tytule 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.