George. R. R. Martin – „Nawałnica Mieczy. Stal i Śnieg”

„Zawsze mawiała, że stare opowieści są jak dawni przyjaciele, których trzeba od czasu do czasu odwiedzać.”

Historii w Westeros ciąg dalszy. Tym razem znów wciągnęła mnie ona bez reszty. Zaciekawiła. Wodziła za nos. Nie pozwalała na dłuższy czas oderwać od siebie. Tego trochę zabrakło mi w „Starciu Królów” nie wiem dlaczego. Czytało mi się dobrze, a to dla mnie najważniejsze 😉

Opis :

Siedem królestw rozdarła krwawa wojna, a zima zbliża się niczym rozwścieczona bestia. Ludzie z Nocnej Straży przygotowują się na spotkanie z wielkim chłodem i żywymi trupami, które mu towarzyszą. Do inwazji na północ, której świeżo wykutą koronę nosi Robb Stark, szykuje się jednak horda głodnych, dzikich ludzi władających magią nawiedzanego pustkowia. Siostry Robba zaginęły, nie żyją albo w każdej chwili mogą zginąć na rozkaz króla Joffreya z rodu Lannisterów. A za morzem ostatnia z Targaryenów wychowuje smoki, które wykluły się na pogrzebowym stosie jej męża, gotowa pomścić śmierć ojca, ostatniego ze smoczych królów zasiadających na Żelaznym Tronie.

http://sklep.zysk.com.pl/nawalnica-mieczy-t-1-stal-i-snieg.html

Moja ocena : Cud, miód i orzeszki (******)

Powiedziałam sobie, że przy kolejnej książce z serii, postaram się skupić na tekście tak na 200 % i powyciągać z niej różne fajne motywy. Jest to niemal syzyfowa praca, ponieważ motywami ta seria stoi. Wybrałam tylko kilka ale moim zdaniem jedne z ważniejszych, z których wynikają inne.

Były tu również szczury, tyle, ile powinno być w każdym szanującym się lochu, a nawet trochę więcej. 

Tym co doceniam w książkach Martina jest także specyficzny, ciemny i dość klimatyczny humor. Wiele jest tekstów przy których śmiałam się lub co najmniej wywoływały one u mnie cień uśmiechu

Najważniejsza reguła = nie ma reguł. Mamy pełen mix uczuć i postaw. Świat Martina jest brutalny, nie ma co do tego wątpliwości, lecz chyba jest to jedna z ważniejszych cech za które fani tak go lubią. Nic nie jest owijane w bawełnę. Ułagodzone.

Typowa dla średniowiecza postawa robiąca z kobiet rzecz, którą można sprzedać, kupić, oddać, aby coś zyskać, może co prawda wkurzać z dzisiejszej perspektywy. No ale tak było, nie oszukujmy się, nie jest to nic nowego. Na tym „szarym” tle widać jednak bardziej silne kobiety i ich dążenia.

Ważna jest rodzina. Jakby wyliczyć wszystkie wydarzenia, które miały miejsce przez to, że jakiś członek danej rodziny coś w przeszłości zrobił, robi teraz lub dopiero ma zamiar, można by dojść do konkluzji, że pokrewieństwo stanowi podstawową motywację.

Prawda albo kłamstwo. W zależności od sytuacji jedno lub drugie może gwarantować życie i bezpieczeństwo lub nędzę i śmierć. Przy czytaniu można dojść do wniosku, że lepiej opłaca się naginać prawdę lub po prostu kłamać. Trzeba być twardym inaczej się zginie, niestety, ale zdolność manipulacji otoczeniem nie jednego zdołała uchronić przed okrutnym końcem, a innego do niego przywiodła. Jaki los spotyka prawych, można się domyślić (czytaj: Eddard Stark i spółka).

Polecam i zapraszam do odkrywania tego świata samemu!

Prawda otacza cię zewsząd i łatwo jest ją dostrzec. Noc jest ciemna i pełna strachów, a dzień jasny, piękny i pełen nadziei. Jedno jest czarne, a drugie białe. Istnieją lód i ogień. Nienawiść i miłość. Gorycz i słodycz. Zima i lato. Dobro i zło. (…) Śmierć i życie. Wszędzie napotkasz przeciwieństwa. Wszędzie toczy się wojna.

***

Pieśń Lodu i Ognia

  1. Gra o tron
  2. Starcie Królów
  3. Nawałnica Mieczy. Stal i Śnieg
  4. Nawałnica Mieczy. Krew i Złoto
  5. Uczta dla wron. Cienie Śmierci
  6. Uczta dla wron. Sieć Spisów
  7. Taniec ze smokami cz. 1 i 2

9 uwag do wpisu “George. R. R. Martin – „Nawałnica Mieczy. Stal i Śnieg”

  1. Cud, miód, orzeszki, boczek, piwo i George 😀 Czyli klasyczna miłość do Pieśni Lodu i Ognia i jak zwykle dopiszę, jak bardzo wyczekuję „Wichrów zimy”, które pewnie prędzej zekranizuje HBO, niż George skończy pisać 😉

  2. No ja powiem tylko jak Kora w „Must be the Music”: kocham, kocham, kocham 😀 Teraz, jak może wiesz, zaczęłam oglądać serial i napiszę taką dziewczyńską rzecz (nie mogę się powstrzymać): mmm, tyle ciach na ekranie ❤

  3. Mogłabym w końcu sięgnąć po „Starcie Królów”, bo już odkładam lekturę chyba drugi rok. Zazdroszczę wszystkim, którzy mają swoje prywatne egzemplarze albo fajnych znajomych z takimi egzemplarzami 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.