Erik Axl Sund – „Katharsis”

1204

Skóra ma w najcieńszym miejscu grubość jednej piątej milimetra, mimo to stanowi nieprzeniknioną barierę oddzielającą to, co znajduje się pod nią, od tego, co jest na zewnątrz. Stanowi granicę między rzeczywistością a irracjonalnym chaosem.

Poradzenie sobie z otaczającą nas rzeczywistością bywa trudne. Jednak najcięższą walką, jaką człowiek kiedykolwiek może stoczyć, to walka z samym sobą. Główną rolę bierze w niej nasz umysł. Jednak co zrobić, gdy rozum nie jest po naszej stronie i tylko płata nam figle?

Opis:

Trzeci tom bestsellerowej szwedzkiej trylogii Oblicza Victorii Bergman sprzedanej do 35 krajów!

Wyróżniona m.in. nagrodą specjalną przez Szwedzką Akademię Twórców Literatury Kryminalnej!

Poznaj najmroczniejsze zakamarki chorego ludzkiego umysłu!

http://www.soniadraga.pl/produkt/1204/thriller-i-sensacja-katharsis.html

Moja ocena: Oby więcej takich (*****)

Katharsis jest tomem kulminacyjnym, zakończeniem historii, poza tym dla bohaterów także rozliczeniem i szansą na nowy początek. Książka ma bardzo mocno rozwiniętą stronę psychologiczną, czyni ją to nie tylko bardzo głęboką, ale co trzeba również powiedzieć – zagmatwaną. Rozdziały są zazwyczaj krótkie. Szybko przeskakujemy z miejsca na miejsce, od postaci do postaci. Wzmaga to dynamizm, ale wystarczy lekko zboczyć z właściwej drogi i można się pogubić. Z jednego wywiadu z autorami, ukrytymi pod jednym pseudonimem, można dowiedzieć się, że pisali rozdziały na zmianę, z tego powodu natrafimy na różne rozdziały pod względem jakości przedstawionej fabuły. Sami deklarowali, że każdy z nich skupiał się na czym innym przy pisaniu i musieli potem to ujednolicić. W ogólnym rozrachunku nie jest to minus, ale jak ktoś się mocno skupi, to wychwyci w których momentach mamy na przykład przesyt psychologii, a w których jej po prostu trochę brakuje.

Były też inne dni. Straszliwe chwile, które uczyniły ją taką, jaką jest teraz. Wydarzenia jak krople czarnego tuszu, który rozlał się na wilgotnym papierze, barwiąc cały arkusz na szaro.

Bohaterowie nie odbiegają od zakładanych w serii standardów. Są bardzo charakterystyczni, przemyślanie ze sobą zestawiani w celu podkreślenia pewnych cech. Kreacja bohaterów podkreśla fakt, jak bardzo seria traktuje o zbrodni, patologiach i przedstawia nam typ geniuszy/szaleńców, przestępców (prawie)idealnych, z jednej strony bardzo konsekwentnych w dążeniu do celów, z drugiej wychodzących poza wszelkie znane normy. W ich świecie przypadek nie istnieje. Tytuł jest jak najbardziej znamienny. Katharsis jako oczyszczenie, uwolnienie od cierpienia, wyzwolenie emocji czy myśli. Tak, mamy tutaj to wszystko. Od pewnego momentu nie możemy się już od historii oderwać. Wskakujemy niczym w rozpędzający się pociąg, choć ostatnia stacja ukryta jest w śniegu i mgle. Finał serii jak najbardziej ekscytujący i zaskakujący.

Oblicza Victorii Bergman

Obłęd

Trauma

Katharsis

3 uwagi do wpisu “Erik Axl Sund – „Katharsis”

  1. Pingback: Erik Axl Sund – „Śmiercionośny upominek” | Czytam - jestem po drugiej stronie lustra

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.