Guillaume Musso – „Jutro”

d_2884

Prawdy, które najmniej chcemy poznać, to te, których powinniśmy się dowiedzieć jak najszybciej, dla naszego dobra. – Przysłowie chińskie.

Opis:

Emma mieszka w Nowym Jorku. Ma 32 lata i ciągle szuka tego właściwego mężczyzny. Matthew mieszka w Bostonie. Odkąd jego żona zginęła w wypadku, samotnie wychowuje czteroletnią córeczkę. Korespondencyjna znajomość rodzi potrzebę spotkania. Tego samego dnia, w tym samym czasie, otwierają drzwi restauracji… Ich drogi jednak się nie krzyżują. Gra kłamstw? Żart wyobraźni? Manipulacja?

http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1535,2884,jutro.html

Moja ocena: Oby więcej takich (*****)

Czas jest absolutnym władcą człowieka, jego stwórcą i zabójcą; daje mu to, co sam chce, a nie to, o co człowiek prosi. – William Szekspir

Przypadek pozwala na połączenie dwóch światów. Przeszłości i przyszłości. Co może przynieść ta lekcja? Czy można coś zmienić? Czy warto rozdrapywać rany, próbując naprawić to, co już się wydarzyło? Z pozoru niewinna historia rozwija się w coraz bardziej tajemniczą i niebezpieczną. Bohaterowie pokazują różne oblicza, a czytelnik nie może być niczego pewien. Postacie stają przed niebywałą szansą – od ich wyborów zależy więcej, niż początkowo myślą.

Przeciwności, jak szalony wicher, przeszkadzają nam iść tam, dokąd chcemy, ogałacają nas i stawiają nas naprzeciw siebie takimi, jakimi naprawdę jesteśmy, a nie takimi, jakimi myślimy, że jesteśmy. – Arthur Golden

W trakcie lektury można odnieść wrażenie, że przedstawiony świat wraz z kolejnymi stronami wywraca się do góry nogami. Początkowo wciąż zastanawiamy się, jak mogło dojść do tego, że komputer stał się instrumentem umożliwiającym kontakt między dwoma różnymi rzeczywistościami, oddzielonymi od siebie w czasie dokładnie o jeden rok. Jednak później, kiedy fabuła nabiera niebywałego tempa, problem ten staje się marginalny i de facto w ogóle nie zostaje wyjaśniony.

Wszystko jest ulotne, zwłaszcza zaś szczęście. Nie należy uważać go za swoją własność, trwa czasem jedynie chwilę.

Nie nastawiałam się specjalnie na tę książkę. Nie próbowałam dowiedzieć się, o czym jest książka przed jej przeczytaniem. Nie miałam jakiś sprecyzowanych oczekiwań, niemniej po przeczytaniu pierwszych stron nie spodziewałam się czegoś takiego. Zaskoczyłam się bardzo pozytywnie. Gdy akcja nabrała tempa, coraz ciężej było mi się oderwać od lektury. Nie jest to typowa historia o miłości, jak można byłoby sądzić na pierwszy rzut oka. To bardziej przedstawienie mrocznej strony każdego człowieka, czynów, do których uczucia mogą go zaprowadzić.

Jak daleko można się posunąć dla miłości?
Daleko.
Bardzo daleko.
Ale jest granica, której większość ludzi nigdy by nie przekroczyła.

Polecam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.