Jakub Ćwiek – „Grimm City. Wilk!”

cwiek-grimm-city-wilk

Opis:

Przyznaj, spodziewasz się baśni

Miasto Grimm – ponura, spowita obłokami tłustej czerni metropolia to miejsce, gdzie o sprawiedliwość równie trudno, co o bezchmurne niebo. Zbudowane na ciele olbrzyma, napędzane jego smolistą krwią i odłamkami węglowego serca trwało w dawno ustalonym porządku. Do teraz. Na przestępczą scenę wkracza właśnie bezkompromisowo Nowy Gracz, a oficer policji Wolf zostaje brutalnie zamordowany we własnym domu. Czy te fakty się łączą? I czy czerwony płaszcz z kapturem zaobserwowany u głównej podejrzanej w sprawie zabójstwa czyni ze sprawy zbrodnię na tle religijnym?

Jakub Ćwiek tym razem funduje nam gorzki, brutalny kryminał noir w niezwykłym świecie inspirowanym amerykańskim podziemiem przestępczym lat dwudziestych i trzydziestych. W mieście, w którym rządzi strach i… opowieść.

W tym mieście nie wybacza się żadnych błędów!

http://www.wsqn.pl/ksiazki/grimm-city-wilk/

Moja ocena: Oby więcej takich (*****)

Jakub Ćwiek zabiera nas w mroczne zakamarki miasta w którym wszystko wydaje się możliwe. W tym przypadku nie jest to jednak cecha pozytywna. Miasto Grimm jest domem przestępców, miejscem skażonym nie tylko pyłem wydobywającym się z tutejszych kopalń, ale również strachem. Atmosfera z jednej strony potrafi zmrozić krew w żyłach, z drugiej przytłacza zniechęceniem i przygnębieniem.

Dobre rozpoznanie i błyskawiczna adaptacja do zastanych warunków, pomyślał. Tylko tak można przeżyć w tym mieście.

W Grimm City wszyscy starają się przeżyć za wszelką cenę. Wydaje się, że najciężej mają przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości. Gangi trzęsą całym miastem, politycy i wszyscy na wysokich stanowiskach przymykają na to oko. Z wygody, dla własnego bezpieczeństwa czy z powodu łatwych pieniędzy. Łatwo można się tutaj ubrudzić.

Alfie parsknął, a McShane obrócił się błyskawicznie, by zabić go wzrokiem. Spojrzenie minęło głowę chłopaka o milimetry, poczuł jego podmuch na skroni i mimowolnie się cofnął.

Niesamowita atmosfera, nawiązania do znanych bajek, zadziorni bohaterowie i specyficzny humor wydają się być elementami stałymi w książkach tego autora. Odpowiadając na pytanie zawarte na okładce książki: nie spodziewałam się baśni. Spodziewałam się klimatycznej, dobrej książki i taką otrzymałam.

Polecam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.