Anne Bishop – „Naznaczona”

Bishop - Naznaczona_01

Opis:

Inni, #4

Przez wieki Inni i ludzie żyli obok siebie, ale stosunki między nimi były napięte. Gdy jednak ludzkość przekroczyła pewne granice, Inni muszą zadecydować, ile człowieczeństwa są w stanie tolerować – zarówno w swej społeczności, jak i w sobie samych…

Ponieważ Inni zawarli sojusz z cassandra sangue, delikatnymi acz potężnymi wieszczkami krwi, które były wykorzystywane przez własny gatunek, relacje między ludźmi a Innymi ulegają zmianie. Niektórzy z nich, tak jak Simon Wilcza Straż, wilczy strażnik i przywódca Dziedzińca w Lakeside, i wieszczka krwi Meg Corbyn, uważają nowe przymierze za korzystne – nie tylko pod względem osobistym, ale i praktycznym.

Ale nie wszyscy są przekonani do takiego rozwiązania. Grupa ludzi o zradykalizowanych poglądach planuje przejęcie kontroli nad krainą i organizuje serię brutalnych ataków na Innych. Nie wie tylko, że ziem Innych strzegą o wiele starsze i bardziej niebezpieczne siły niż wampiry i zmiennokształtni. Owe moce są w stanie uczynić wszystko, by chronić to, co do nich należy…

http://initium.pl/oferta/szczegoly/naznaczona

Moja ocena: Oby więcej takich (*****)

Po raz kolejny wróciłam do świata Innych, stworzeń utożsamiających naturę, będących jej ludzkim głosem i było to spotkanie nadzwyczaj przyjemne. To prawdopodobnie jedyna seria, na którą ostatnimi czasy czekam z niecierpliwością. Zarówno na pojawianie się kolejnych tomów, jak na polskie tłumaczenie. Zaskakuje mnie, jak autorka radzi sobie z wybranym przez siebie tematem. Mam wrażenie, że każda kolejna książka plasuje się na bardzo podobnym poziomie i ciągle serwuje się nam coś nowego. Widać wilcza straż nie pozwala sobie na odgrzewane kotlety.

– Jak je nazwiecie? – spytała Meg.
– Może „obiad”? – podsunął Simon.
Stado samic spojrzało na niego tak, że zapragnął uciec, ale w porę przypomniał sobie, że przecież był dowódcą i nie wolno mu się wycofać.           (O stadzie bizonów)

Interesujące elementy, na które zwróciłam uwagę w poprzednich częściach, są także w „Naznaczonej”. Fabuła, kreacja bohaterów, humor to wciąż mocne strony tej serii. Dalej trzymamy się schematu, w którym czytelnik kibicuje naturze, a nie ludziom. I w tym wypadku wydaje się to jak najbardziej na miejscu. Naznaczona eksponuje ludzkie przywary i nie pozwala nam przejść obok nich obojętnie.

Zachęcam do poznania całej serii od „Pisanego szkarłatem”. Przyjemna lektura dla zabicia czasu. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.