Alex Kava – „Trucizna”

Kava - Trucizna-01

Opis:

Sabrina Galloway zatrudniona jako pracownik naukowy w firmie EcoEnergy spędziła pięć lat nad opracowaniem technologii produkcji paliwa alternatywnego. Pewnego dnia okazuje się, że trujące odpady powstające podczas produkcji paliwa spływają do pobliskiej rzeki. Czyżby w procesie technologicznym został pominięty kosztowny, acz niezbędny etap oczyszczania odpadów? Sabrina najpierw uważa to za własne przeoczenie, lecz szybko stwierdza, że ktoś sfałszował dokumentację. EcoEnergy wcale nie zamierza jej pomóc, Sabrina odnosi natomiast wrażenie, że jest śledzona. Zaczyna też otrzymywać pogróżki, mieć coraz większe trudności z dostępem do potrzebnych danych. Kiedy ginie jeden z jej współpracowników, ogarnia ją przerażenie. Ofiara miała na sobie laboratoryjny fartuch z jej identyfikatorem…

http://www.harpercollins.pl/ksiazka,182,trucizna.html

Moja ocena: Dobra (***)

W moim odczuciu Alex Kava pisze w sposób bardzo przystępny. Kiedy skupiłam się na rozgrywających wydarzeniach, nie tylko było mi bardzo trudno się oderwać, ale kolejne strony mijały niepostrzeżenie. W dodatku autorka potrafiła mnie nie tylko zaciekawić, ale w niektórych miejscach nawet rozbawić czy zaskoczyć.

Czułam jednak, jakby to było nieco naciągane, że nagle wszyscy bohaterowie stają się specjalistami w każdej dziedzinie… od przetwarzania śmieci po modus operandi płatnych zabójców itp. Swoją drogą tożsamość prawdziwego mocodawcy naszego speca od brudnej roboty pozytywnie mnie zaskoczyła, ponieważ nawet przez myśl mi nie przeszło by podejrzewać tę konkretną postać. Za to należy się plus.

Niestety duży minus dałabym za zakończenie. Akcja znacząco przyspiesza i w pół akcji się urywa. A potem po amerykańsku żyli długo i szczęśliwie. Czuję się oszukana – jakby ktoś wyciął rozdział czy dwa, właśnie te, gdzie przewijające się w trakcie powieści kwestie zostały wyjaśnione.

Historia dobra, ale bez szaleństw. Można jednak spędzić przy „Truciźnie” kilka przyjemnych wieczorów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.