Elżbieta Cherezińska – „Płomienna Korona”

Cherezinska - Plomienna korona

Opis:

Odrodzone królestwo, #3

Książę Władysław powrócił z banicji i Kraków odtworzył przed nim swe bramy. Ale Królestwo wciąż jest podzielone, w Starszej Polsce władają książęta Głogowa, w Czechach trwają zawirowania tronowe, a na północy Krzyżacy zaczynają swą grę o Pomorze. Grę, która rozpętała gdańskie piekło.

Władysław znów musi walczyć z wrogami, którzy naciskają na niego ze zbyt wielu stron. Pokonać potężnego biskupa Muskatę, co zbuntował Małą Polskę przeciw prawowitemu władcy. I nagle, dzięki uporowi Małego Księcia, wszystkie pasma porażek zaczynają zamieniać się w drogi wiodące do celu – Odrodzonego Królestwa. Czy siła Władysława płynie tylko z jego charakteru, czy też dodaje mu jej miecz króla banity? Miecz, którego niezwykła historia wpleciona jest w dzieje Polski.

W trzecim i ostatnim tomie trylogii „Odrodzone Królestwo” Elżbieta Cherezińska pokazuje znanych nam bohaterów – Władysława Łokietka i jego żonę Jadwigę, która wyrasta na Wawelską Panią, arcybiskupa Świnkę i jego następców, biskupa Muskatę i Rikissę, która ponownie zasiada na czeskim tronie. Kobiety Starej Krwi i Starcy Siwobrodzi wplątują się w wojnę, losy renegata templariuszy zaś, Kunona, niebezpiecznie splatają się z losem Królestwa. Płatni zabójcy, Guntersberg, Hunia i karzeł Grunhagen, znów nie próżnują.

W finale niewidzialna korona zamienia się w prawdziwą, na skroniach nieugiętego księcia, Władysława Łokietka.

http://www.sklep.zysk.com.pl/plomienna-korona-opr-miekka.html

Moja ocena: Oby więcej takich (*****)

Jestem zafascynowana uczuciem, które ogarnęło mnie po przeczytaniu kolejnej części z serii Odrodzone Królestwo. Po zmierzeniu się z cegiełką, która ma ponad tysiąc stron, siedziałam z niedowierzaniem, że nie ma ich więcej. Tak wciągnęłam się w tę historię, iż czuję niedosyt. Nie sądziłam, że okres rozbicia dzielnicowego i losy Władysława Łokietka tak mnie zaciekawią.

Wyciągnąłem naukę z tego, co się stało w Królestwie, i posłałem zastępy najzdolniejszych uczniów szkół katedralnych Gniezna i Poznania w świat, na nauki. Orężem rycerza jest miecz, duchownego wiara, a prawo jest tarczą, która potrzebna jest im obu.

Elżbieta Cherezińska cały czas tworzy wielowątkowe, ale spójne powieści. Mnogość bohaterów może przytłaczać, jednak trzeba zwrócić uwagę, że każdemu z nich jest poświęcona choć chwila. Mamy wrażenie,że te postacie żyją/żyły. Możemy się z nimi utożsamiać lub mniej czy bardziej otwarcie złorzeczyć. Obok większości z nich nie da się przejść obojętnie. Podziwiam, że autorka się w tym wszystkim nie pogubiła.

Polecam całą serię! To Historia podana w inny, lżejszy sposób. Czasem bardziej przystępna niż to, co znamy z lekcji w szkole. Pamiętajmy jednak, że jest to FANTASY osadzone w historycznych realiach, a nie fakty historyczne. Jeśli jednak książki „Odrodzonego Królestwa” zmotywują Was do sprawdzenia bohaterów (poznania ich lepiej, przekonania się czy żyli itd.) i rozegranych wydarzeń, to wartość dodana do ciekawej fabuły.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.