Robert Galbraith – „Żniwa Zła”

Galbraith - Zniwa zla

Opis:

Cormoran Strike, #3

Robin Ellacott dostaje przesyłkę, w której z przerażeniem odkrywa odciętą kobiecą nogę. Jej szef, prywatny detektyw Cormoran Strike, zachowuje zimną krew. Spotkał już w życiu ludzi zdolnych do niewyobrażalnego okrucieństwa.
Policyjne śledztwo skupia się na mężczyźnie, w którego winę Strike wątpi. Detektyw i jego asystentka biorą sprawy w swoje ręce i zagłębiają się w zdegenerowaną psychikę pozostałych podejrzanych. Czas nagli, gdyż dochodzi do kolejnych zatrważających aktów przemocy…

„Żniwa zła” to trzeci tom cyklu o prywatnym detektywie Cormoranie Strike’u i jego asystentce Robin Ellacott.
Piekielnie zmyślny kryminał, ale też wciągająca historia mężczyzny i kobiety, którzy znaleźli się na rozdrożu w życiu zawodowym i prywatnym.

https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/oferta/kryminaly/zniwa-zla-br

Moja ocena: Bardzo dobra (****)

Robert Galbraith to mroczniejsze wcielenie znanej na całym świecie J. K. Rowling. I tak jak kiedyś autorka oczarowała mnie swoją serią o młodocianym czarodzieju, tak teraz intryguje mnie cyklem o prywatnym detektywie. W moim odczuciu Strike pozwala jej na większą swobodę twórczą niż Harry. Być może dlatego, że jest to bohater dojrzały i zmaga się z innymi problemami. A sama seria skierowana jest do dorosłych czytelników. Ważne jest także to, że z każdą kolejną książką autorka może pozwolić sobie na coś nowego.

Piękno można znaleźć prawie wszędzie, jeśli człowiek przystanie, żeby się rozejrzeć, lecz codzienna walka o przetrwanie sprawia, że łatwo zapomnieć o istnieniu tego zupełnie darmowego luksusu.

Rowling tworzy historię bardzo rozbudowaną, ale umiejętnie spina ją ze sobą w zakończeniu. Mnogość wątków w tym przypadku jest zaletą. Śledztwo prowadzone przez Strike’a i Robin pozwala poruszyć wiele problemów naraz. Problem narkomanii, przemocy domowej, wykorzystywania dzieci przez dorosłych itp. Część z tych problemów bohaterowie są w stanie rozwiązać, choć jak autorka mówi głosem detektywa, nie wszystkich da się uratować. Jest to niestety smutne stwierdzenie, ale prawdziwe.

Czasami miał wrażenie, że cały świat sprzysiągł się przeciwko niemu, żeby nie mógł robić tego, co chce, żeby go ograniczać. Zajebiście nienawidził tego uczucia, że jego wszechmoc się ulatnia, że ludzie i okoliczności go osaczają, redukując do jednego z wielu unieszkodliwionych, gotujących się ze złości śmiertelników. Ktoś mu za to zapłaci.

Ciekawym elementem wykorzystanym w fabule jest muzyka, a w szczególności teksty piosenek jednego z rockowych zespołów. Teksty stają się bowiem doskonałym komentarzem opisywanej zbrodni. Jeśli przyjrzymy się uważniej, oryginalny tytuł książki Rowling, czyli Career of Evil, nawiązuje do wypuszczonej przez zespół w 1987 roku kompilacji pt. „Career of Evil: The Metal Years”. Przypadek? Nie sądzę. Coś czuję, że angielska autorka zrobiła tą serią przysługę Blue Öyster Cult, generując im dodatkowe odsłony w serwisie YouTube.

Kolejna książka i następne interesujące śledztwo, czy można chcieć czegoś więcej? Chyba tylko dalszej historii z Cormoranem Strike’iem w roli głównej.

Polecam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.