Veronica Roth – „Spętani przeznaczeniem”

Roth - Spetani przeznaczeniem

Opis:

Naznaczeni śmiercią, #2

Ona – zabija dotykiem, on – jako jedyny jest na ten dotyk odporny.

Spętani przeznaczeniem to pełna niezwykłych wyobrażeń historia o nadziei, walce i miłości, rozgrywana w kosmicznym uniwersum.

Akos – syn narodu miłującego pokój i Cyra – zabijająca dotykiem, siostra bezwzględnego tyrana, który zmusza ją do zadawania bólu a nawet śmierci swoim politycznym przeciwnikom. Życiem tych dwojga od narodzin rządzi przeznaczenie, a raz wypowiedziane przez wyrocznie losy stają się nieodwracalne. Ludy, do których należą, rywalizują i walczą o władzę na planecie Thuhve, w odległej galaktyce. Pewnego dnia Akos zostaje brutalnie porwany. Od tej pory ma służyć Cyrze. Między dwojgiem, których więcej zdaje się dzielić niż łączyć, rodzi się uczucie, wymagające przebaczenia. W odzyskujący spokój świat wkraczają jednak demony przeszłości. Tyran – ojciec dziewczyny uważany za martwego – powraca z kosmicznej wędrówki, by zniszczyć życie mieszkańców planety.

Spętani przeznaczeniem to odważna opowieść o uczuciu, które wymaga zaprzeczenia dawnym relacjom, własnym obsesjom i dotychczasowym wyobrażeniom. Powieść wyraża to, co w prozie Roth najlepsze: niespieszny, pełen napięcia romans zanurzony w misternie skonstruowanym, kosmicznym świecie. Poprzez różnorodność perspektyw oraz intryg – osobistych czy politycznych – autorka z niezwykłą wnikliwością ukazuje motywacje bohaterów, a rozmach epickiej narracji staje się okazją do zadania odważnych pytań. Czy przeznaczenie może spętać każdego z nas? Czy człowiek w imię własnych przekonań i emocji jest w stanie przeciwstawić się cywilizacji? I czy prawo boskie naprawdę stoi ponad ludzkim?

Po zekranizowanej Niezgodnej i bestsellerze Naznaczeni śmiercią nadchodzi wyczekiwany finał losów Cyry i Akosa. Spętani przeznaczeniem ukazują Veronicę Roth jako pełnoprawną, dojrzałą pisarkę.

http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/spetani-przeznaczeniem-2/

Moja ocena: Bardzo dobra (****)

Literatura młodzieżowa jest bardzo powtarzalna. Naprawdę rzadko zdarza się, by autor potrafił przemycić w swojej książce coś takiego, czego nikt przed nim jeszcze nie zrobił. Serię o Niezgodnej polubiłam, choć nie dało się nie zauważyć wątków i mocnych postaci jak w Igrzyskach śmierci. Jednak ja nie oczekiwałam niczego więcej, więc nie odbierałam tego jako zarzut. Chciałam się rozerwać przy lekturze i mi się to udało.

Był zaskoczony, czując, że ukruszyła część jego winy. Zastanawiał się, czy w jakimś sensie zrobił to samo dla niej. Obydwoje nosili wiele blizn, lecz być może mogli sobie pomóc wzajemnie. Uporządkować je kawałek po kawałku.

Naznaczonych śmiercią, którzy zostali „Spętani przeznaczeniem”, odebrałam znacznie lepiej. W tym przypadku widać, że autorka idzie w trochę innym kierunku niż wcześniej, jeśli chodzi o kreację świata i poprowadzenie fabuły. Już sam pomysł wydaje się się ciekawy. Nie jest kalką z innego bestsellera tylko po to, żeby można go było łatwo sprzedać.

– Myślisz, że bycie Thuvhe wynika wyłącznie z przyjścia na świat po określonej stronie wyimaginowanej linii granicznej? – Nie, ale… – Nie zawsze mieliśmy własną planetę – dodała. – To wstęga nurtu była naszym domem, nie zaś kawałek skały albo nasz statek. Ale jako naród cenimy sobie naszą tożsamość, zwłaszcza że zawsze walczyliśmy o przetrwanie. Walczyliśmy za ciebie i za twoją przynależność, ponieważ walczyliśmy o nasze istnienie. Gdybyśmy oddali jakąś część nas, wkrótce zabraliby nam całą resztę. Akos stał nieruchomo.

Jednym z podobieństw do poprzedniej serii jest stworzenie wyrazistych, różnorodnych postaci, którym albo się kibicuje, albo się nienawidzi. Drugim, że fabuła nabiera rozpędu już od pierwszych stron. Zaskakuje. Ciekawi. Dostarcza nam zwrotów akcji, które burzą cały obraz przedstawionego świata i zmuszają nas do poznawania go na nowo.

Akos nie wspomniał, że wojny nigdy nie trwają wiecznie, bo ludzie zbyt szybko się kończą.

Polecam! Seria odpowiednia, jeśli chcecie odprężyć się przy wartkich scenach akcji i charyzmatycznych postaciach. Ostrzegam jednak, że tematem tej serii jest ból, więc pojawia się on praktycznie cały czas, wraz z walkami i rozlewem krwi. W dużych ilościach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.