Iwona Kienzler – „Wojenne losy przedwojennych gwiazd”

Opis:

Życiem przedwojennych gwiazd kina, teatru i artystów kabaretowych nie pasjonowały się wyłącznie nastoletnie panienki. Wiele osób śledziło doniesienia prasy i plotki o swoich ulubieńcach, do aktorki Jadwigi Smosarskiej przychodziły listy pisane krwią jej wielbicieli, a ściany na klatkach schodowych domów, w których mieszkali Bodo i Żabczyński, pokrywały wyznania miłosne pisane przez zakochane w nich kobiety. Przedwojenne gwiazdy kina i kabaretu były celebrytami swoich czasów, ikonami stylu i elegancji, korzystającymi z uroków życia i nienarzekającymi na brak gotówki. Wielka zawierucha dziejowa, jaką była druga wojna światowa, ich życie zmieniła jednak diametralnie. Część wielkich przedwojennych artystów, zwłaszcza tych legitymujących się żydowskim pochodzeniem, musiała uciekać z kraju, inni stanęli przed wyborem życia w biedzie, kelnerowania lub występów w teatrach koncesjonowanych przez okupanta.

O tym, jak potoczyły się okupacyjne losy Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny, Iny Benity czy Mieczysławy Ćwiklińskiej i innych gwiazd, a także jak zginął zdrajca – Igo Sym, opowiada właśnie publikacja Wojenne losy przedwojennych gwiazd.

https://www.empik.com/wojenne-losy-przedwojennych-gwiazd-kienzler-iwona,p1223101666,ksiazka-p

Moja ocena: Bardzo dobra (****)

Społeczna kwarantanna trwa, a ja mam wrażenie, że wszystko, co wypożyczyłam wcześniej ze swojej lokalnej biblioteki, było albo ciężkie tematycznie („Małe życie”), albo mało pozytywne („Wojenne losy…”), a książka na DKK mówi o problemach z pamięcią („Ulubione równanie profesora”). Muszę pomyśleć o lżejszych i przyjemniejszych książkach, które przynajmniej na chwilę oderwą od otaczającej nas codzienności.

Książka Iwony Kienzler zdecydowanie przyciągnęła mnie okładką. I choć niektóre nazwiska przedwojennych gwiazd były mi znane, dzięki lekturze mogłam poznać je znacznie bliżej. Każdej gwieździe poświęcony jest osobny rozdział, uzupełniony o zdjęcia z ważniejszych ról. Często zdarza się jednak, że historie się między sobą przeplatają. W końcu środowisko artystów, którzy mogli poszczycić się w tamtym czasie sławą, nie było aż tak duże, a wspólne filmy lub grono znajomych potrafiły łączyć na dłużej.

Polacy chcieli oglądać ją na ekranie, a krytycy nie szczędzili pochwał, nawet jeżeli film, w którym zagrała, okazał się ich zdaniem wyjątkowym gniotem.

„Wojenne losy przedwojennych gwiazd” przypominają typowe rozważania naukowe, ale w przeciwieństwie do nich są napisane w sposób bardzo prosty i przystępny. Czasem wręcz żartobliwy. Przez to z jednej strony mamy wrażenie, że ta książka powstała, by nas czegoś nauczyć i przypomnieć, jak kiedyś wyglądała kulturalna śmietanka artystyczna ówczesnej Polski, z drugiej, że jednocześnie autorka nie chce nas zmęczyć tematem. Przywołuje różne historie bez żadnych upiększeń. Nie szczędzi pochwał lub krytyki. „Wojenne losy…” to biografie w pigułce, które mogą w przyjemny sposób zachęcić do poszukiwań, lecz nie wyczerpują tematu.

Zdecydowanie polecam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.