Anne Bishop – "Przymierze Ciemności"

Seria: Czarne Kamienie Tom: 7

Niekończąca się opowieść… tak możemy czasem powiedzieć o niektórych powieściach, które stanowią części konkretnych serii wydawniczych. Takie rozłożenie historii może sprawić, że albo książkę i cały cykl się pokocha, znienawidzi lub obejdzie się on bez echa (tym samym zniechęcając do kolejnych części). „Czarne Kamienie” jako cykl mają właściwie 3 zasadnicze tomy serii i resztę jako dodatki. A ja jak to ja, zawsze chcę sprawdzić czym mnie się zaskoczy…

Opis:

Dena Nehele leży w gruzach. Okrutne królowe rządzące tym terytorium zginęły podczas burzy mocy, która przetoczyła się przez Królestwa, oczyszczając je ze skazy Dorothei SaDiablo. Po latach walk z plebejuszami zostało tu zaledwie stu Książąt Wojowników – bez przywódcy i bez nadziei.

Theran Szary, ostatni potomek rodu Jareda i Lii, ma tylko jeden cel – podnieść z ruin Dena Nehele. Jednak najpierw musi znaleźć Królową, która zna Protokół, przestrzega kodeksu honorowego Krwawych i żyje wedle Starych Obyczajów.

Cassidy to opuszczona przez cały dwór Królowa. Jest nieatrakcyjna i uważa się za niewystarczająco silną. Kiedy jednak zostaje wybrana na władczynię Dena Nehele, ponownie musi przekonać zgorzkniałych mężczyzn, by zechcieli jej służyć.

Jednym z nich jest Gray, kuzyn Therana i Książę Wojowników, którego umysł i ciało zostały złamane torturami przez zepsute królowe Dena Nehele. Coś w nowej Królowej sprawia jednak, że mimo traumatycznych doświadczeń Gray pragnie jej służyć – odzyskując jednocześnie wiarę w to, że znów potrafi być silnym mężczyzną. Tylko Cassidy może przekonać Graya – i samą siebie – że nawet najgłębsze rany można uleczyć, czasami wystarczy tylko iskierka nadziei.

Można znaleźć na: http://www.initium.pl/oferta/szczegoly/przymierze-ciemnosci

Moja ocena: 7/10

„Przymierze Ciemności” w odróżnieniu od większości „dodatków”, powraca do głównych bohaterów całej serii, mieszając z wątkiem nowym. Wszystko dzieje się po wydarzeniach znanych z głównej serii i innych książek serii, przez co są one spinane i do których bohaterowie się odnoszą. Dla czytelnika wszystkich wcześniejszych książek nie ma nic co by zaskoczyło, jednak dla nowego okazałby się to tytuł pełen tajemnic. Z jednej strony to źle, z drugiej zaś dobrze, bo budzi ciekawość. Najwięcej odniesień mamy w tym tomie do „Niewidzialnego Pierścienia”.

Akcja zostaje podzielona na dwa „tory”, które w niektórych momentach ulegają połączeniu. Jeden pozostaje przy historii głównych bohaterów serii, drugi zaś to całkiem nowe postacie. Wszystkie postacie i te nowe, jak i te stare, są bardzo dopracowane i rozbudowane, są również bardzo różnorodne.

Standardem stało się już ukazanie motywu zbrodni i kary, dlatego pominę ten wątek. Najważniejszym z tematów całej fabuły jest problem akceptacji. Pojawia się tu ona w różnych kontekstach, jako akceptacja samego siebie czy też akceptowania przez innych. Akceptacja drugiego człowieka nie tylko na poziomie fizycznym ale także psychicznym, która wiąże się z bardzo dużym zaufaniem. Człowiek dąży do takiej akceptacji wszystkimi siłami, a jako morał można wziąć fakt, że zawsze znajdzie się choć jedna osoba, która potrafi nas nią obdarzyć.

2 uwagi do wpisu “Anne Bishop – "Przymierze Ciemności"

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.