Mats Strandberg, Sarah B. Elfgren – „Klucz”

stranberg-elfgren-klucz

Opis:

Engelsfors, #3

W ENGELSFORS ZBLIŻA SIĘ KONIEC.

Minął niespełna miesiąc od tragedii na sali gimnastycznej w liceum w Engelsfors, lecz Wybrańcy nie mają czasu, żeby dojść do siebie. Niebawem ich świat znowu stanie na głowie. Pytania znajdą odpowiedzi, tajemnice zostaną wyjawione, a lojalność będzie wystawiona na ciężką próbę. Czasu jest coraz mniej, a Wybrańcy mogą być pewni tylko jednego – że wszystko się zmieni. Klucz to ostatnia część trylogii o miasteczku Engelsfors. Poprzednie dwa tomy, Krąg i Ogień odniosły ogromny sukces zarówno wśród krytyków, jak i czytelników. Krąg został w 2011 r. nominowany do prestiżowej nagrody literackiej Augustpriset w kategorii „literatura dla dzieci i młodzieży”.

http://www.czarnaowca.pl/literatura_dla_mlodziezy/klucz,p1006426040

Moja ocena: Bardzo dobra (****)

Czytać książki z serii jedną po drugiej, czy dać sobie czas na odpoczynek i poznanie innych historii? Oto jest pytanie.

Hmm… Sama nie wiem jaka postawa wobec serii jest najlepsza. Przy „Kluczu” złapałam się na tym, że słabo pamiętam wydarzenia z dwóch poprzednich tomów. Innymi słowy moja przerwa między częściami była zbyt długa. Gdy jednak czytam książki jedna po drugiej zdarza się, że bohaterowie lub wydarzenia, a czasem i jedno i drugie, zaczynają mnie męczyć. Po pewnej przerwie „zmęczenie materiału” potrafi zupełnie zniknąć. I bądź tu człowieku mądry.

Kiedy człowiek ogląda film, to chce wierzyć, że jest jak ten bohater. Że byłby tym, który kwestionuje, dostrzega prawdę, choć nikt inny tego nie robi… a potem odkrywa, że wcale nie jest bohaterem.

Mimo początkowych trudności szybko udało mi się wejść w odpowiedni rytm czytania. Było to całkiem łatwe, ponieważ świat ukazany w tej serii po raz kolejny wywraca się do góry nogami. Nadal doceniam to, co książka próbuje przekazać pod tą młodzieżowo-fantastyczną otoczką. Walkę z uprzedzeniami i stereotypami. Wartość każdego człowieka. Moc przyjaźni. Jest tego wiele i nie trzeba jakoś specjalnie szukać.

Jednak pewne rzeczy muszą być trudne. Ma być trudno. Odcinając się od swoich wątpliwości i uczuć, usprawiedliwiając się tym, że postępujemy racjonalnie… podejmujemy najniebezpieczniejsze decyzje.

Polecam! Jak dla mnie ta seria może nie była jakoś specjalnie oryginalna, ale na swój sposób inna.

Jedna uwaga do wpisu “Mats Strandberg, Sarah B. Elfgren – „Klucz”

  1. Pingback: Tydzień Blogowy #60 – Wielki Buk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.